
Näringsinnehåll
Kalciumoxid (CaO)
11,2%
Varför använda denna produkt?
Calphlex är en högkoncentrerad Kalcium (Ca) produkt designat för att öka upptagbarheten av Kalcium i växtbädden. CalPhlex används också i ”flushing” program för att minska skadliga ämnen i växtbädden som tex natrium, klorider och bikarbonater.
CalPhlex är kompatibel med många produkter. Om osäker kolla alltid blandningen först med en standard test i en mindre behållare. Var försiktig med humussyror produkter om det inte är Floratines Maxiplex som är kompatibel med CalPhlex. Skaka om dunken först innan tillsättning i sprutan eftersom produkten har en hög koncentration av aktiva ingredienser.
Kategori:
Information
Förpackning
2 x 10l
Dosering
10-20l/ha
Intervall
4-6:e vecka
Applicering
Applicera med en sprututrustning som kan ge en sprutvolym (vatten + produkter) på mellan 600–800 liter/ha. Följ gärna appliceringen med en lättare vattning.
Dags att gå till kassan?
Då hjälper vi dig gärna vidare!


